Az 1974-ben alapított Svédországi Magyarok Országos Szövetsége (SMOSZ) 31 tagegyesülete által közel 4.000 fizető tagot számlál.
A SMOSZ 1956 eszmei örökségét ápolja, fő célja a tagegyesületek működésének, s azok együttműködésének serkentése. A SMOSZ tevékenységének céljai: életben tartani a tagok magyarságtudatát, ápolni a magyar nyelvet, kultúrát és hagyományokat, kulturális hidat teremteni a svédországi és Kárpát-medencei magyarság között. Figyelembe véve a svédországi magyarság közös érdekeit, jó kapcsolatot tart fenn mind a svéd, mind a magyar társadalommal és hivatalos szervekkel, s ezzel is segíti a bevándorlók beilleszkedését a svéd társadalomba.
A SMOSZ tulajdonában két ingatlan van: a stockholmi Magyar Ház és 2013. márciusa óta a Svédországi Ifjúsági Központ. Előbbi a Stockholmban élő magyarság bástyája: több mint tíz egyesület tartja itt kisebb-nagyobb rendszerességgel tevékenységét, s ez egyben a SMOSZ székhelye is.
A SMOSZ-nak minden olyan svédországi városban van tagegyesülete, ahol számottevő magyar él. Az általuk évente szervezett rendezvények száma 1200-1300. A nemzeti ünnepekre, valamint évente kétszer magyar színházi előadásra és a szülők és gyermekek által közkedvelt Mikulásra hív előadókat az országos szövetség.
Központilag támogatott tevékenységet folytat a SOMIT, mely évente többször szervez táborozást a svédországi fiataloknak. Az Őrszavak az anyanyelvápolás mellett évente egyszer gyermektábort tart a Svédországi Ifjúsági Központban.
A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör az elmúlt évek minden áprilisában magyar hetet tartott hu.se.t címen, melynek célja a magyar kultúra bemutatása volt.
A Szenior Klub fő célcsoportja az idősebbek, az LTBT Árvákat Segítő egyesület, mint ahogy neve is jelzi, az arra rászoruló árván maradottak útját egyengeti, a Segélyszervezet az elmúlt két évtizedben több mint háromszáz kamionnyi kórházi és iskolai felszerelést jutatott el a Kárpát-medencébe. Az Erdélyi Könyv Egylet az elmúlt húsz évben mindég kiadott évente egy könyvet, az Ághegy a svédországi szerzők munkáit közli világhálón és könyv formájában.
Figyelemre méltó az Északi Magyar Archívum svédországi magyar vonatkozású dokumentációs gyűjteménye.
Lapunk, a Híradó évente négyszer jelenik meg 28 oldalas terjedelemben 2.000 példányban, s elsősorban svédországi magyarokról, svédországi magyaroknak szól. A SMOSZ honlapján sok információ található.
Tagjaink egyéni adományai jóvoltából 2010-ben szövetségünk közel 30.000 euró segítséget juttatott el az árvizek és a vörös iszap károsultjainak.
A médiafigyelő csoport a svéd sajtóban Magyarországot ért igazságtalan támadásokra válaszolt.
Mindezt a tagok önzetlen, önkéntes munkájának köszönhetjük, fizetést a SMOSZ tagok, vezetők közül senki sem kap.